Saffranslängd med vaniljfyllning
Receptet ger
Ingredienser & Gör så här
Ingrediens
- 200 g smör eller margarin
- 5 dl mjölk
- 50 g jäst gärna jäst för söta degar
- 0,5-1 g saffran 1-2 paket
- 0,5 tsk salt
- 2 dl strösocker alt. vit sirap
- 1 st ägg
- ca 15 dl Kungsörnen Kärnvetemjöl 900 g
Rubrik
- Fyllning
Ingrediens
- 150 g smör eller margarin
- 100 g mandelmassa
- 2 msk vaniljsocker
- 2 dl russin
Rubrik
- Pensling och garnering
Ingrediens
- 1 ägg
- 1 dl flagad mandel
Gör så här
Smält matfettet i en kastrull. Tillsätt mjölken och värm till fingervarmt (37°C). Smula ner jästen i en degbunke och häll över degvätskan. Rör tills jästen löst sig.
Stöt eventuellt saffran med 1-2 tsk av strösockret i en mortel och rör ner i degvätskan. Tillsätt övriga ingredienser, men spar 1 dl mjöl till utbakningen.
Arbeta degen tills den är smidig, ca 5 minuter med maskin eller 10 minuter för hand. Tillsätt mer mjöl om degen är kladdig, men den ska vara ganska lös. En lös deg ger ett godare bröd.
Täck degen med en bakduk och låt jäsa till dubbel storlek, ca 40 minuter. Ta upp degen på mjölat bakbord, arbeta ihop och dela degen i 4 delar. Kavla ut varje bit till en avlång kaka, ca 20x40 cm.
Blanda smöret med vaniljsockret. Bred blandningen över kakorna. Riv över mandelmassan och strö över russinen. Rulla ihop kakan till en lång rulle.
Lägg rullen på bakplåtspappersklädd plåt. Klipp med en sax centimetertjocka jack i rullen. Lägg flikarna växelvis till höger och vänster. Låt längderna jäsa under bakduk ca 30 minuter. Värm ugnen till 225°C. Pensla längderna med uppvispat ägg och strö flagad mandel över. Grädda längderna i nedre delen av ugnen 15-20 minuter. Låt svalna på galler under bakduk.
kan man lägga alla längder på
av Gäst - 2014-11-23 20:57
kan man lägga alla längder på samma plåt
Hej. Alla längder på samma
av baka.se - 2014-11-25 08:45
Hej. Alla längder på samma plåt är inget vi rekommenderar. Bättre att dela upp det på minst två plåtar. Lycka till med ditt bakande! Mvh baka.se
Super gott!! gjorde den idag
av Gäst - 2014-05-06 22:32
Super gott!! gjorde den idag :) mamma älskade den
Kan man ha vanligt vetemjöl?
av Gäst - 2013-12-23 12:36
Kan man ha vanligt vetemjöl?
Jajemen, visst kan du använda
av baka.se - 2014-01-03 07:59
Jajemen, visst kan du använda vanligt vetemjöl istället.
Otroligt gott
av Gäst - 2012-11-10 22:27
Otroligt gott
jätte gott
av Gäst - 2010-12-05 11:42
jätte gott
Skriv kommentar